Logopedie na doma

07.04.2020

Logopedie hrou

Procvičte si jednotlivé hlásky zábavnou formou s pomocí veselých písniček na známou melodii 😊 Můžete také využít návod a inspiraci pro domácí procvičování hlásek.

Logohrátky

Když se správná výslovnost učí zábavně ZDE

Veselé písničky

Procvičování správné výslovnosti pomocí říkanek na melodie známých lidových písniček? To je ono !!!!  Z povinnosti cvičit logopedii se stane zábava, kterou si užijete společně s dětmi. Texty zaměřené na konkrétní hlásku jsou velice jednoduché a snadno zapamatovatelné.                        Tak hurá do toho 😊 😊 😊

Vyberte si říkanku (fotogalerie vlevo) a v textu níže najdete melodii.

Cinká (Až já budu velká), Pomoc (Prší, prší), C-S-Z Medúzy (Jedna, dvě, tři, čtyři, pět), C-S-- Policista (Až já budu velká), C-S-Z V postýlce (Když jsem byl maličký pacholíček), Č Máme doma (Sedí liška pod dubem), Č Obličej (Já mám koně), Č-Š-Ž - Bludičky (Pásla ovečky), Č-Š-Ž - Déšť (Já mám koně), Č-Š-Ž - Ptáček (Když jsem husy pásala), Č-Š-Ž-C-S-Z - Svišti (To je zlaté posvícení), Č-Š-ŽxC-S-Z - Myslivci (Čerešničky), Č-Š-ŽxC-S-Z - Tkaničky (Prší, prší), DR - Drncy (Pes nám spadla), D-T-N - Dan (Skákal pes), Ď-Ť-Ň - Gatě (Já husárek malý), D-T-N - Na mopedu (Mámo, táto), Ď-Ť-Ň - Péťa (Mámo, táto), H - Honem (Holka modrooká), CH - Blechy (Tluče bubeníček), CH - Slůně (Kočka leze dírou), K - Klokánek (Skákal pes), K - Kolo (Ovčáci, čtveráci), L - Apolenka (Vyletěla holubička), L - Bedla (Prší, prší), L - Bylo nebylo (Kalamajka), 2 - Bylo nebylo  L - Evelína (Měla babka), L - Flek (Marjánko, Marjánko), L - Motýl (Jedna, dvě, tři, čtyři, pět), R - Jaro (To je zlaté posvícení), R - Krokodýl (Šla Nanynka do zelí), R - Orchestr (Tluče bubeníček), R-Prach a broky (Jede, jede poštovský panáček), R - Strejda Koukal (Já do lesa nepojedu), Ř - Babka kořenářka (Já husárek malý), Ř - Ořechy (Okolo Třeboně),  Ř - Hříbek (To je zlaté posvícení), Ř - Kapřík (Kalamajka), Ř - Koření (Travička zelená), Ř - Příšera (Zajíček v své jamce), S - Kousek chleba (Já jsem z Kutný Hory), S - Pejsek Eda (Holka modrooká), Š - Šašek (Šel tudy), Š - Šedé šaty (Kalamajka), TR - Trumpeta (Já mám koně), V - Povidla (Pásla ovečky), Z - Jezinky (Kalamajka), Z - Zachumlaná (Marjánko, Marjánko), Ž - Blažena (Šla Nanynka do zelí)

Návod a inspiraci pro domácí procvičování hlásek

Návod a inspiraci pro domácí procvičování hlásek L, R a Ř. Pokud se na procvičování a rozhýbávání jazýčku s dětmi dáte, doporučujeme raději častěji a kratší dobu (klidně i každý den pár minut¨). Udělejte si z nácviku výslovnosti pokud možno zábavnou chvilku, aby to dítě bavilo. Zaměřte se pouze na 1 hlásku, která dítěti nejde a tu procvičujte. Pokud dítě nezvládá L, R i Ř (má tzv. kunovské "uo") cvičte pouze "L". V případě, že dítě nezvládá R a Ř, cvičte pouze R. Pokud již dítě zvládá L, R, můžete zkoušet Ř.     

Další náměty k procvičování, najdete zde:

https://www.logopedonline.cz/logopedicke-pomucky/cviceni-ke-stazeni/